Skip to main content

Consumer Economics, Unit Pricing, and Nutrition

Dear Colleagues:

A recent tip from ChooseMyPlate got me thinking about the literacy and numeracy skills needed for meal planning and grocery shopping. The Hubbs Center Adult Basic Education has a unit that weaves literacy, numeracy, nutrition, and consumer awareness skills together.  It ends with a culminating grocery store shopping simulation for students.

Do you think teaching unit pricing makes (or could make) an economic difference for your students?  Do you look at unit pricing with students?  How do you frame the activity?

Cynthia Zafft

Health Literacy Moderator

 

randomness